Web Tasarım
Web Tasarımı
HostingASP

Derslere başlamadan önce, dersleri yarıda bırakıp da kaçmamanız için size bazı gerçeklerden bahsetmem gerektiğini düşünüyorum.. :)

Herhalde bunun bir şaka olduğunu anladınız.. ASP sandığınız kadar zor bir iş değil. Yapmanız gereken karar vermek ve PWS kurulumunu yapmak.
Eğer buraya gelmeden önce başka yerlerde, başka kişilerden ASP öğrenimine başladı iseniz korkmaya gerek yok.. Siz zaten en önemli işi yapmış karar vermişsiniz.. Gerisi siz istemeseniz de gelecektir.. Buna inanın..

Ben burada biraz da ASP öğrenirken yaşadığım deneyimleri yazacağım.. Sanıyorum böylece siz benim düştüğüm hatalara düşmeyecek daha kolay ve çabuk bir şekilde öğreneceksiniz ASP'yi..

Yeni bir dil öğrenmek nasıldır bilirsiniz. Önce konuşmayı bilmeli, ardından yeni diliniz için alıştırmalar yapmalısınız... Yani ben burada sizin HTML bildiğinizi varsayıyorum... ASP ve diğer web programlama dilleri HTML kodları içine yazılır.. Yani onlar da HTML'in bir parçalarıdır.

Öncelikle neden ASP öğrenmek istediğinizi sorun kendinize.. Neden olabilir?
Artık HTML size yetmiyor olabilir. Daha interaktif sayfalar yapma isteği var içinizde. Sayfamda formlar olsun, ziyaretçi ile bir bütün olan sayfalarım olsun istiyorum diyorsanız.. Ya da sayfanız da üyelik sistemi olsun kim geliyor kim gidiyor kontrol edeyim diyorsanız.

Bu nokta da ben size yardım etmeye çalışacağım...

Bu arada bir şeye dikkatinizi çekmez istiyorum, benim size örnek olarak yazdığım kodları kopyalamaz kendiniz yazarsanız daha çok başarılı olursunuz. Hata olduğu taktirde örneklerden yararlanabilirsiniz. Unutmayın, kodları kendiniz yazacaksınız.

Kodları yazarken HTML kodlarını kırmızı , ASP ve VBScript kodlarını yeşil olarak yazıyorum ki ayırmamız kolay olsun..

Karar verdiyeniz şimdi başlayabiliriz..

Önce PWS (Personel Web Server) kuralım.

Ardından ASP'ye giriş yapalım...
 Yazdırılabilir Sayfa...